V článku sa dozviete:
O tom, že technológia LED (Light Emitting Diode) pomaly, ale isto, vytláča konvenčné typy osvetlenia, niet pochýb. Keďže sa jedná o diódu vyžarujúcu svetlo, ktorá zodpovedá najvyšším nárokom na ekologické i udržateľné trendy, bol tento scenár očakávaný už v momente predstavenia LED osvetlenia na trh. Poznáte hlavné výhody, ktoré LED svietidlá v porovnaní s klasickými žiarovkami prinášajú?
LED svietidlá sú šetrné k životnému prostrediu aj k vašej peňaženke
V porovnaní s klasickou žiarovkou produkujú led žiarovky až 100 lumenov na 1 watt. Dokážu totiž maximálne efektívne premeniť elektrickú energiu na výstupné svetlo, a to aj bez zbytočných strát.
Hoci by sa na prvý pohľad mohlo zdať, že je pôvodná investícia do nich rádovo vyššia, časom rýchlo zistíte, že pokiaľ by ste museli vymeniť niekoľko žiaroviek, v prípade ledky, stále ostávate u tej istej. Environadšenci ocenia navyše fakt, že neobsahujú škodlivú ortuť.
Aby sme nadviazali na predošlý bod, pre tých, ktorí majú radi konkrétnejšie čísla, životnosť LED žiaroviek sa ráta na desiatky rokov. A práve to je dôvod, ktorý berie vietor z plachiet každému, kto by váhal nad pôvodnou investíciou. Ak si náklady na osvetlenie vypočítate s ohľadom na fakt, že vám jedno LED osvetlenie môže pokojne vydržať aj 100 000 hodín (takmer 12 rokov), celkom isto sa presvedčíte o tom, že sú LED svietidlá nielen ekonomicky výhodným, ale i rozumným riešením na miestach, kde vymeniť nové svietidlo nie je tak jednoduché, ako napríklad doma v kúpeľni nad zrkadlom.
Zrejme si spomínate na momenty, kedy ste na plnohodnotné svetlo zo zdroja osvetlenia (lampa, luster) museli čakať dokonca i niekoľko minút. Kým sa žiarovka rozohreje. A o tom, že sa tá klasická vedela rozohriať naozaj riadne, by vedel rozprávať nejeden z nás, keď sme sa žiarovky po hodinách prevádzky nechtiac dotkli. LED žiarovky sa však pohodlne postarajú aj o tieto drobné, no v niektorých prípadoch i väčšie nedostatky osvetlenia. Maximum svojej deklarovanej svietivosti totiž dosiahnu v priebehu niekoľkých mikrosekúnd a aj po hodinách svietenia nehrozí, že nám prepália kožu. Ledky sa totiž nezahrievajú.
Ak sa v problematike osvetlenia príliš nevyznáte a maximum, ktoré ovládate je, že existujú nejaké tie watty, sú nasledujúce rady určené práve vám. Na čo všetko by ste sa mali zamerať pri výbere vhodného svietidla?
Všeobecné odporúčanie znie: na jeden meter štvorcový by mal pripadnúť svetelný tok približne 200 lumenov. Tieto hodnoty sa však líšia nielen podľa typu miestnosti, ale taktiež aj aktivity, ktorú v nej plánujeme vykonávať. Ak sa jedná o jemnú ručnú prácu, čítanie či písanie, môžu sa dokonca zdvojnásobiť.
Informácie o svetelnom toku nájdete na obale LED svietidla, prípadne v podrobnejších informáciách na produktovej stránke. Svetelný tok nás informuje o výkone svietidla, laicky povedané o jeho svietivosti.
Pre porovnanie:
Klasická žiarovka 25W = približne 200lm
LED žiarovka 3W = približne 200lm
Presnejší výpočet intenzity osvetlenia však zohľadňuje nielen svetelný tok a plochu dopadu, ale taktiež vyžarovací uhol a vzdialenosť medzi zdrojom osvetlenia a plochou, ktorú chceme osvetliť. Výsledkom je informácia o hodnote intenzity osvetlenia udávaná v jednotke lux (lx).
Nemenej podstatnou veličinou pri výbere osvetlenia do priemyselných hál, do open office kancelárií či obchodných centier, je farba osvetlenia. Kým pre domácnosti postačuje osvetlenie s hodnotou okolo 3000 Kelvinov, v prípade komerčných priestorov je táto farba menej vhodná. Avšak, po poriadku… Farba osvetlenia – chromatičnosť sa udáva v jednotkách s názvom Kelvin. Pohybuje sa na farebnom spektre žltá – neutrálna biela – modrá. So stúpajúcou hodnotou Kelvinov je farba studenšia.
Prečo je to však dôležité v momente, keď vyberáme osvetlenie? Farba svetla totiž dokáže ovplyvniť nielen naše vizuálne vnímanie (skresať reálne farby), ale taktiež náladu či psychické rozpoloženie, v ktorom napríklad pracujeme. Ideálne hodnoty pre prácu, kde sa vyžaduje neskreslené vnímanie farieb (krajčírka, návrhár, dizajnér, tlačiar a podobne), má o niečo vyššia chromatičnosť zodpovedajúca neutrálnej bielej farbe (4000K).
Haly, priemyselné priestory či výrobné miestnosti najčastejšie vyhľadávajú osvetlenie s takzvanou dennou bielou farbou, ktorá sa dokonale približuje k farbe denného svetla. V týchto priestoroch majú pracovníci umelo navodený pocit prirodzeného svetla, ktoré v nich nevyvoláva pocit únavy či potrebu relaxu. Ide o svietidlá s hodnotou 6000 Kelvinov a viac.
Nielen exteriér, ale taktiež mnohé interiérové riešenia osvetlenia, si vyžadujú väčšiu mieru odolnosti, ako je u klasických domácich svietidiel. Základom je odolnosť voči vode, vlhkosti, ale i prašnosti, ktorá môže spôsobiť neželané vniknutie cudzích telies. I keď sa to na prvý pohľad možno nezdá, i prach a drobné častice dokážu účinnosť a výdrž osvetlenia značne znížiť.
Aby ste presne vedeli, ako odolné LED svietidlá kupujete, zamerajte sa na informáciu s označením IP (miera odolnosti). Uvádza sa v hodnote dvojciferného čísla. Prvá číslica znamená stupeň odolnosti voči vniknutiu cudzích telies a druhá stupeň odolnosti voči vode. Maximálna hodnota IP69 je stavaná pre najnáročnejšie podmienky, aké musí zdolávať napríklad osvetlenie v priamom a neustálom kontakte s vodou (napríklad osvetlenie bazéna v plavárni či aquaparku). Ak vyberáte svietidlá do podobného prostredia, zvoľte minimálne triedu IP67, v ostatných prípadoch postačí trieda IP44.
Ak už teda viete, čo všetko je potrebné, aby ste sa zorientovali v ponuke LED svietidiel, aké parametre sledovať a najmä, ako vyhodnotiť informácie, ktoré výrobca alebo predajca na obale uvádza, máme pre vás niekoľko tipov so svietidlami do vybraných miestností.
Atraktívne, nerušivé a pritom účelné riešenie svietidiel do kancelárskych priestorov, do vstupných miestností, ako je napríklad recepcia alebo chodieb, či výťahov prinášajú inovatívne zapustené LED svietidlá vo forme panelov. V elegantnom prevedení s veľmi tenkým puzdrom a bielym matným rámom prinášajú možnosť, ako vyriešiť osvetlenie v miestnostiach, kde je potrebné rovnomerné vyžarovanie svetla bez rušivého blikania a taktiež dlhá životnosť. Tento typ osvetlenia je vhodný najmä pre riešenia interiérov, kde je možné zakomponovať zapustené svetidlá do stropov s veľkosťou mriežky 600 × 600 mm.
Veľké priestory, kde je potrebné kvalitné osvetlenie, bojujú často pri jeho výbere s vysokými finančnými nákladmi. Riešením, ktoré ponúka optimálne podmienky pre prácu vo výrobných halách,prehľad v skladoch či dostatok svetla v obchodných a nákupných centrách, sú svietidlá pre vysoké stropy s možnosťou úspory energie až o 60% v porovnaní s klasickým riešením osvetlenia v uvedených priestoroch. Kompaktný priemyselný dizajn a možnosti, ktoré ponúkajú tieto LED svietidlá s optimálnou hmotnosťou, ich predurčujú na bezkonkurenčné riešenie vo svojej triede.
Nájsť spoľahlivé a najmä odolné LED svietidlo do priestorov s vysokou prašnosťou, prípadne rizikom stretu s kvapalinami či inými látkami, je často problém. Ak sa k tomu pridá aj požiadavka na úspornejšiu réžiu, zdá sa byť tento oriešok len ťažko rozlúsknuteľný. Neplatí to však v prípade špeciálneho prachotesného trubicového svietidla, ktoré dokáže splniť nároky v priemyselných halách, ale i skladoch, montážnych linkách či poľnohospodárskych budovách.
Vybrať si osvetlenie do komerčných priestorov, na pracovisko alebo do výrobných hál, skutočne nie je jednoduchou záležitosťou. Veríme však, že sa vám vďaka našim radám podarilo zorientovať sa v akutálnej ponuke svietidiel a taktiež uchopiť všetky výhody, ktoré ponúkajú práve vybrané LED svietidlá, navyše vo výhodnej ponuke.
VYBRAŤ SI LED SVIETIDLO ZA AKCIOVÚ CENU