Už z názvu je zrejmé, že ak budete riešiť elektroinštaláciu akejkoľvek káblovej siete, tento komponent bude jej základom. Nezáleží na tom, či pôjde o sieť domácu alebo zložitú štrukturovanú kabeláž v dátovom centre. Plus samozrejme, všetko medzi tým, ako napríklad:
Aj preto je veľmi dôležité vedieť, z akých typov sieťových káblov môžete vyberať a ktorý sa kde používa.
Všetky tieto názvy smerujú k jednému jedinému typu káblov. Ide o najbežnejší typ sieťového kábla, ktorý celkom určite nájdete aj vo svojej domácej sieti, ak máte prepojené jednotlivé zaradenia, alebo v práci, kde je kabeláž medzi jednotlivými počítačmi, routrami, tlačiarňami a pod. už o niečo rozsiahlejšia a náročnejšia. Aj sieťový alebo LAN kábel zahrňa však hneď niekoľko typov. Tak napríklad UTP káble tvoria základ sieťovej kabeláže v domoch, bytoch a menších office-och. O niečo lepšiu ochranu pred rušením ponúkajú chránené FTP a STP káble, preto sú nimi zosieťované zariadenia v komerčných a verejných priestoroch.
S vývojom internetu a pokročilou rýchlosťou prenosu dát sa vyvíjali aj typy káblov a to konkrétne pod názvami kategórií Cat5, Cat6, Cat7 alebo Cat8. Rozdiel medzi nimi je najmä v prenosovej rýchlosti a šírke pásma, akú daná kategória kábla podporuje. Pre domáce internetové siete sa používa lacnejšia kategória Cat5 s 100 Mbps v 100 MHz šírke pásma. Kto však hľadí o krok vpred, vyberie si skôr o niečo drahší kábel, avšak s možnosťou “upgradu”, keď nastane možnosť zadovážiť si rýchlejší internet. Príkladom je Cat5E alebo Cat6 s prenosovou rýchlosťou dát 1 Gb/s. Medzi najlepšie patria aktuálne Cat7 a Cat8, ktorých nevýhodou je vysoká cena a taktiež tuhosť, ktorá negatívne ovplyvňuje samotnú inštaláciu.
MURAT TIP: Zorientovať sa v jednotlivých typoch sieťových káblov môže dať niekedy zabrať, najmä, ak sa v nich natoľko nevyznáte. Všetky potrebné skratky a označenia sme zhrnuli v článku v našom blogu, v ktorom nájdete rozdiely medzi ethernet káblami.
Medzi najrevolučnejšie možnosti sieťových a internetových káblov patria aktuálne takzvané optické káble. Od klasických káblov cez bezdrôtové pripojenie až po modernú optiku, presne tam smeruje aktuálne snaha nielen dôležitých informačných objektov a spoločností, ale taktiež samotných domácností. Prečo? Optika, alebo optický internet. totiž ponúka možnosti v rýchlosti, o akej sme pred rokmi mohli len snívať. Optickými káblami si razia cestu svetelné impulzy prenášajúce dáta obrovskou rýchlosťou a dokonca aj na vzdialenejšie miesta.
Aj v prípade optických káblov rozlišujeme niekoľko typov. Jednorežimový (single mode) alebo viacrežimový optický kábel (multi mode) a plastové optické vlákno (POF). Jednorežimový kábel sa používa najmä v telekomunikáciách. Viacrežimový optický kábel je cenovo dostupnejší a postačí na jednoduchšie aplikácie. Ak však hľadáte kábel na internet podporujúci optiku, ideálnou voľbou je práve POF. Je dostatočne flexibilné a odolné voči ohybu, ideálne pre krátke vzdialenosti.
So zapojením sieťového kábla obvykle nebývajú zásadné problémy a nie je to dokonca ani pre začínajúceho elektrikára žiadna veda. Ak sa tomu však chcete vyhnúť, prípadne si na to radšej netrúfate a chcete ušetriť čas, v ponuke nájdete aj hotové patch káble s dĺžkou od jedného po 25 metrov a viac, ktoré už koncovky na oboch stranách majú. Preto stačí vybrať vhodnú dĺžku kábla a jednoducho prepojiť zvolené zariadenia. Ak si však vyhrniete rukávy, základ je zabezpečiť si všetky potrebné pomôcky a zapojenie klasického ethernetového kábla s konektorom RJ45 zvládnete aj s pomocou tohto postupu.
Pin 1: Biely/oranžový
Pin 2: Oranžový
Pin 3: Biely/zelený
Pin 4: Modrý
Pin 5: Biely/modrý
Pin 6: Zelený
Pin 7: Biely/hnedý
Pin 8: Hnedý
MURAT TIP: V žargóne elektrikárov sa môžete stretnúť s pojmami ako priamy a krížený kábel. Ide v podstate o to, ktorý z dvoch uvedených štandardov sa pri zapojení oboch strán sieťového kábla použil. Ak sú na oboch koncoch rovnako usporiadané vodiče, ide o takzvaný priamy kábel. Ak sú vodiče na koncoch kábla usporiadané odlišne (na jednom konci podľa štandardu T568A a na druhom podľa štandardu T568B), ide o kábel krížený, ktorý využijete napríklad na prepojenie dvoch počítačov navzájom.
Hotovo. Postup stačí zopakovať aj pre druhý koniec kábla a kábel otestovať pomocou skúšačky. Ak náhodou niečo nie je v poriadku, pozrite sa, či ste neurobili niektorú z najčastejších chýb, ktoré pri zapojení sieťového kábla niekedy robia aj ostrieľaní elektrikári.
Ak zapojíte sieťový kábel nesprávne, ľahko sa môže stať, že prenos dát nebude fungovať tak,ako ste si predstavovali. Môžu nastať výpadky, v dôsledku narušenej stability siete, alebo výrazné obmedzenie rýchlosti. Ako sa vyhnúť týmto nedostatkom? Urobte si malý checklist, či ste náhodou neurobili niektorú z týchto chýb:
Podarilo sa vám zapojiť sieťový kábel podľa tohto postupu bezproblémovo? Alebo ste si práve overili, že to robíte presne tak, ako by sa malo a vďaka tomu fungujú vaše elektroinštalácie ako hodinky? V tom prípade klobúk dolu. Všetok potrebný elektroinštalačný materiál, vrátane sieťových káblov a všetkých pomôcok, ktoré na ich zapojenie potrebujete, nájdete vždy za výhodné ceny na www.murat.sk
CTA: VYBRAŤ SIEŤOVÝ KÁBEL
ZDROJE:
https://www.data-connect.com/fiber_tutorial.htm
https://www.digitaltrends.com/computing/different-types-of-ethernet-cables-explained/